جریان نقدی چیست؟

جریان نقدی پولی است که به داخل و خارج از کسب و کار شما وارد می شود. جریان مثبت به این معنی است که شما بیشتر از آنچه خرج می کنید درآمد کسب کنید. استراتژی‌های مدیریت جریان نقدی شامل صدور صورتحساب به موقع برای مشتریان، تخلیه موجودی هایی که فروش خوبی ندارند و نظارت دقیق بر جایی که پول خرج می‌کنید، است.

بیشتر بخوانید : بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کارها

این مقاله برای صاحبان مشاغلی است که می خواهند راهنمایی تخصصی در مورد مدیریت نقدینگی داشته باشند. در ادامه با آیسان تک همراه باشید.

جریان نقدی

مقدمه

مدیریت صحیح نقدینگی یک استراتژی کلیدی است که هر صاحب کسب و کار باید برای موفقیت مالی بلند مدت بر آن تسلط داشته باشد. مدیریت نقدینگی می تواند یکی از بزرگترین چالش هایی باشد که صاحبان کسب و کار با آن روبه رو هستند.

بیشتر بخوانید : سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

اهمیت جریان نقدینگی

نقدینگی برای یک کسب و کار کوچک مهم است زیرا نشان می دهد که در واقع چقدر پول در شرکت شما جابه جا می شود و از آن خارج می شود، نه اینکه چقدر پول از حساب های دریافتی انتظار دارید. اگر جریان نقدی شما مثبت باشد، می‌دانید که بیشتر از هزینه‌ای که می‌کنید درآمد کسب می‌کنید، و پول نقدی برای پوشش حقوق و دستمزد، خرید تجهیزات و ارتقاء، بازپرداخت وام و سایر نیازهای کلیدی کسب ‌و کار دارید. اگر جریان شما منفی باشد، ممکن است نتوانید به کارمندان و تامین کنندگان خود پرداخت کنید، اجاره ماهانه خود را پوشش دهید و پول مورد نیاز برای سایر هزینه های تجاری روزانه را نداشته باشید.

بیشتر بخوانید : چرخه حسابداری چیست؟

به این دلایل همیشه باید استراتژی های جریان نقدی را در برنامه ریزی کسب و کار خود در اولویت قرار دهید. هنگامی که از چنین برنامه ریزی به درستی استفاده می کنید، دقیقاً می دانید که در چه زمان هایی از ماه می توانید انتظار داشته باشید که پول به حساب بانکی شما واریز یا از آن برداشت شود. با این اطلاعات، متوجه خواهید شد که چه زمانی پول نقد برای پوشش هزینه های خود در اختیار دارید. یکی از عناصر مهم مدل کسب و کار شما که می تواند به تحلیل پول نقد کمک کند، استانداردهای حسابداری مناسب است. در حالی که کسب ‌و کارها می‌توانند بر مبنای نقدی یا تعهدی کار کنند، توصیه می‌ شود که از هر دو مزیت استفاده کنید.

تاثیر مدیریت جریان نقدی بر آینده کسب و کار

مدیریت نقدینگی برای موفقیت کسب و کار شما حیاتی است. اگر بتوانید آن را به طور دقیق پیش بینی کنید، شرکت خود را در مسیر درست هدایت خواهید کرد. اگر تکنیک های جریان نقدی را بدانید، می توانید از بازار پیشی بگیرید. شما حتی می توانید آن را پیش بینی کنید، زیرا چرخه درآمد مشتریان، فروشندگان، تامین کنندگان و پیمانکاران را درک می کنید.

بیشتر بخوانید : ذخیره سازی ابری چیست

هر کسب و کاری دارای فصول بالا و پایین است. درک هزینه‌های آتی برای اضافه ‌کاری کارمندان، تجهیزات جایگزین و سایر نیازها کمک زیادی می ‌کند. تا اطمینان حاصل شود که کسب ‌و کار شما در موقعیت مناسبی برای رسیدگی به هر گونه دست‌ اندازی در جاده قرار دارد.

اولین قدم این است که جریان نقدی مورد نیاز کسب و کار خود را با تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی تعیین کنید. درک میزان استفاده از پول نقد و برنامه ریزی برای استفاده و همچنین مدت زمانی که برای بدست آوردن پول نقد بیشتر طول می کشد، مهم است. در حالی که نیازهای هر کسب و کار متفاوت است، عاقلانه است که پول نقد کافی در دسترس داشته باشید تا حداکثر شش ماه از میانگین جریان نقدی خود را پوشش دهید.

بیشتر بخوانید : دفتردار یا حسابدار

مدیریت جریان نقدی

نحوه محاسبه جریان نقدی

یکی از مهمترین جنبه های مدیریت نقدینگی، درک نحوه محاسبه آن است. سه فرمول اصلی وجود دارد که می تواند به شما در محاسبه جریان نقدی کمک کند:

  • فرمول جریان نقدی آزاد
  • فرمول جریان نقدی عملیاتی
  • پیش بینی جریان نقدی

بیشتر بخوانید : شاخه های حسابداری

فرمول جریان نقدی آزاد

جریان نقدی آزاد به منابع موجود برای توزیع بین تمام سهامداران در شرکت اشاره دارد. این فرمول به شما نشان می دهد که چقدر سرمایه برای سرمایه گذاری مجدد در تجارت دارید (مانند خرید تجهیزات جدید، گسترش فروشگاه خود یا سرمایه گذاری در یک محصول جدید)

جریان نقدی عملیاتی

فرمول جریان نقدی عملیاتی یک نمای کلی از جریان نقدی روزانه در کسب و کار شما ارائه می دهد.

پیش‌بینی جریان نقدی

فرآیند پیش‌بینی جریان نقدی نگاهی به جریان نقدی شما در ماه، سه ماهه یا سال آینده ارائه می‌کند.

هر سه این فرمول ها برای دانستن مقدار پولی که در هر زمان معین در کسب و کار شما وارد و خارج می شود ضروری است:

درآمد خالص + استهلاک ÷ استهلاک – تغییر سرمایه در گردش – مخارج سرمایه = جریان نقدی آزاد

استهلاک + درآمد عملیاتی – مالیات + تغییر در سرمایه در گردش = جریان نقدی عملیاتی

وجه نقد شروع + جریان های ورودی پیش بینی شده – جریان های خروجی پیش بینی شده = وجه نقد پایانی = پیش بینی جریان نقدی

پیش بینی جریان نقدی

تعیین زمان دریافت و هزینه بخشی از فرآیند بودجه بندی است. برای برآورد موفقیت آمیزنقدینگی، اعداد سال قبل خود را به عنوان مبنای جریان نقدی سال بعد ارزیابی کنید. سپس، تغییرات پیش‌بینی‌شده، مانند قیمت‌گذاری جدید، پرسنل و منابع مالی بیشتر را تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید : جریان نقدینگی در مدیریت کسب و کار

با شروع سال، شما باید پیش بینی های خود را به روز کنید تا به طور دقیق تحولات هزینه ها و سود را منعکس کنید. مقایسه جریان‌های نقدی بودجه‌بندی شده با سپرده‌ها و مخارج واقعی به شما کمک می‌کند آن را بعداً پیش ‌بینی کنید. استراتژی دیگر این است که پول نقدی را که از قبل دارید به پولی که قصد دریافت آن را دارید اضافه کنید. سپس مقداری از آن پول را که پیش‌ بینی می‌کنید خرج کنید، جمع کنید. حتی موفق ترین سازمان ها متوجه می شوند که پیش بینی های آنها به طور منظم تغییر می کند، بنابراین نظارت بر این جریان بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : مشاغل کوچک و 10 نکته برای مدیریت امور مالی

پیش بینی جریان نقدی

تهیه صورت جریان وجوه نقدی

صورت‌های نقدینگی نشان‌دهنده سلامت شرکت شما است. آنها نشان می دهند که شما یک تجارت سالم دارید که قادر به ادامه فعالیت در هر زمان است. می‌توانید تفکیک‌های گسترده زیادی در صورت‌های جریان پیدا کنید. در زیر برخی از شرایط و عناصر اساسی یک صورت نقدینگی که برای ایجاد و خواندن صورت‌های نقدی باید بدانید را برای شما آورده ایم.

بیشتر بخوانید : بهترین نرم افزارهای حسابداری جهان در سال 2023

پول نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی:

مقدار پولی است که به کسب و کار شما وارد می شود. اگر این عدد کمتر از درآمد خالص باشد یا یک عدد منفی باشد، ممکن است مشکل ساز باشد.

پول نقد حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری:

این عدد باید یک عدد منفی باشد و شامل پولی می شود که کسب و کار شما برای سرمایه گذاری روی خود و محصولاتش استفاده کرده است. خرید لوازم یا توسعه بیشتر محصول شما دو نمونه از این نوع فعالیت است.

پول نقد ناشی از فعالیت‌های تامین مالی:

نشان می‌دهد که شرکت شما چقدر پول برای پرداخت برخی تعهدات خرج می‌کند. این می تواند شامل مواردی مانند سود سهام باشد.

تغییر خالص در وجه نقد:

این مقدار پول نقدی است که شرکت شما بر اساس فعالیت های سرمایه گذاری و تامین مالی به دست می آورد یا از دست می دهد.

پول نقد خالص:

وجه نقد خالص را می توان به عنوان مانده ابتدایی و پایانی در نظر گرفت. مانده پایانی با اعمال تغییر خالص نقدی به مانده اولیه تعیین می شود. موجودی پایانی نشان می دهد که چقدر پول نقد در دست دارید.

چگونه جریان نقدی مثبت به دست آورید؟

بدیهی است که فروش بهترین راه کسب و کار برای به دست آوردن نقدینگی است. اگر فروش ندارید، واقعاً یک تجارت نیستید. البته، صرفه جویی در هزینه های عملیاتی نیز کمک می کند. داشتن بودجه دقیق و محدود کردن هزینه‌های غیر ضروری بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : حسابداری مدرن چیست

اگر کسری جریان نقدی دارید چه باید کرد؟

در صورت کسری جریان نقدی، برخی از گزینه های شما عبارتند از:

  • دریافت وام از یک موسسه بانکی یا فردی
  • درخواست خط اعتباری از بانک
  • روند جمع آوری را تسریع کنید
  • تامین مالی خرید تجهیزات از طریق لیزینگ یا وام
  • دارایی ها را تصفیه کنید
  • تاخیر در پرداخت به فروشندگان

گاهی اوقات ممکن است پول نقد اضافی داشته باشید. این پول می‌تواند بر فرصت‌های آینده تأثیر بگذارد. حسابداران توصیه می کنند که با مازاد پول نقد اضافی کار کنید. شما می توانید این کار را با سرمایه گذاری کوتاه مدت و استفاده از پول برای پرداخت سریعتر بدهی انجام دهید. به این ترتیب، این پول از طریق سود ایجاد شده یا شرایط کوتاه‌تر وام برای شما سودمند خواهد بود.

فهرست مطالب

نقدینگی برای یک کسب و کار کوچک مهم است زیرا نشان می دهد که در واقع چقدر پول در شرکت شما جابه جا می شود و از آن خارج می شود، نه اینکه چقدر پول از حساب های دریافتی انتظار دارید. اگر جریان نقدی شما مثبت باشد، می‌دانید که بیشتر از هزینه‌ای که می‌کنید درآمد کسب می‌کنید، و پول نقدی برای پوشش حقوق و دستمزد، خرید تجهیزات و ارتقاء، بازپرداخت وام و سایر نیازهای کلیدی کسب ‌و کار دارید.
مدیریت نقدینگی برای موفقیت کسب و کار شما حیاتی است. اگر بتوانید آن را به طور دقیق پیش بینی کنید، شرکت خود را در مسیر درست هدایت خواهید کرد. اگر تکنیک های جریان نقدی را بدانید، می توانید از بازار پیشی بگیرید. شما حتی می توانید آن را پیش بینی کنید، زیرا چرخه درآمد مشتریان، فروشندگان، تامین کنندگان و پیمانکاران را درک می کنید.
سه فرمول اصلی وجود دارد که می تواند به شما در محاسبه جریان نقدی کمک کند: فرمول جریان نقدی آزاد، فرمول جریان نقدی عملیاتی، پیش بینی جریان نقدی
بدیهی است که فروش بهترین راه کسب و کار برای به دست آوردن نقدینگی است. اگر فروش ندارید، واقعاً یک تجارت نیستید. البته، صرفه جویی در هزینه های عملیاتی نیز کمک می کند. داشتن بودجه دقیق و محدود کردن هزینه‌های غیر ضروری بسیار مهم است.
در صورت کسری جریان نقدی، برخی از گزینه های شما عبارتند از: دریافت وام از یک موسسه بانکی یا فردی، درخواست خط اعتباری از بانک، روند جمع آوری را تسریع کنید، تامین مالی خرید تجهیزات از طریق لیزینگ یا وام، دارایی ها را تصفیه کنید، تاخیر در پرداخت به فروشندگان

پست های مرتبط