جریان نقدینگی در مدیریت کسب و کار

جریان نقدینگی – مهمترین جنبه مدیریت نقدینگی نظارت مداوم بر آن است. شما باید بدانید که شرکت شما چقدر پول می گیرد و همچنین چه مقدار از آن پول را برای استفاده در اختیار دارید. اگر ایده دقیقی از جریان نقدی شرکت خود دارید، می توانید این نکات ساده را برای افزایش جریان نقدی و مدیریت کسب و کار خود دنبال کنید. در ادامه با آیسان تک همراه باشید.

بیشتر بخوانید : بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کارها

جریان نقدینگی

1. منتظر ارسال فاکتور نباشید

باز هم، دلیل اصلی اهمیت جریان نقدی این است که بین فاکتورهایی که ارسال کرده اید و فاکتورهایی که واقعاً پرداخت شده اند تمایز قائل می شود. حتی یک فاکتور میلیاردی در صورتی که هنوز آن پول را برای پوشش مخارج خود نداشته باشید، معنای کمی دارد. به همین دلیل است که در ارسال فاکتورها تردید نکنید.

بیشتر بخوانید : سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

ممکن است بخواهید از یک مدل صورتحساب ماهانه به مدلی تغییر دهید که در آن هر بار که مقدار مشخصی کار را انجام می دهید، فاکتورها را ارسال می کنید. برای مثال، اگر کسب‌وکار کوچک شما یک آژانس تبلیغاتی است، فاکتور خود را نه در آخر ماه، بلکه هر زمان که تعداد از پیش تعیین‌شده‌ای از کمپین‌ها، هزینه‌های تبلیغاتی یا سایر ابتکارات آن ماه را تکمیل کردید، ارسال کنید.

بیشتر بخوانید : چرخه حسابداری چیست؟

2. تنظیم موجودی – جریان نقدینگی

برای شناسایی اقلامی که فروش خوبی ندارند، موجودی خود را بررسی کنید. این محصولات به جریان نقدی شما آسیب می زند، زیرا پول نقدی که برای به دست آوردن آنها خرج کرده اید به فروش و در نتیجه درآمد تبدیل نمی شود. شما می توانید با فروش این اقلام کمتر خریداری شده با قیمت های تخفیف دار و عدم خرید موجودی اضافی پس از اتمام آنچه در حال حاضر دارید، این نگرانی نقدینگی را برطرف کنید. به همین ترتیب، همیشه می‌توانید روی اقلامی که فروش خوبی دارند سرمایه‌گذاری بیشتری کنید.

بیشتر بخوانید : جریان نقدی چیست؟

3. کرایه به جای خرید – جریان نقدینگی

حتی اگر در درازمدت ارزان‌تر است، خرید تجهیزات جدید و به‌روزرسانی تجهیزات قدیمی می‌تواند در کوتاه ‌مدت پرهزینه باشد. اجاره تجهیزات خود می تواند بار مالی کوتاه مدت شما را کاهش دهد. شما مجبور نیستید تجهیزات قدیمی خریداری شده را ارتقا دهید یا بفروشید، و اجاره تجهیزات بار مالیاتی شما را کاهش می دهد. به این ترتیب، پول نقد کمتری از بانک خود در مبالغ کلان خارج می‌شود و جریان نقدینگی منظم‌تری را حفظ خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : تعریف حسابداری مشاغل

4. قرض قبل از نیاز

بهترین زمان برای حل مشکل جریان نقدی قبل از وقوع آن است. اگر کسب و کار شما بدون مشکل پیش می رود یا در مراحل ابتدایی تولید است، اکنون زمان وام گرفتن است. با باز کردن یک حساب تجاری در زمانی که وضع شما خوب است، می توانید از خطر رد شدن وام در آینده جلوگیری کنید. این مورد به ویژه برای آن کسب و کارهایی که تحت تأثیر فصلی قرار دارند بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید : نرم افزار حسابداری چیست

5. ارزیابی مجدد عملیات تجاری – جریان نقدینگی

ساختار هزینه خود را به طور مستمر بررسی کنید تا شکاف های کارایی و پیاده سازی هایی را که می توانند برای افزایش پس انداز اصلاح شوند، بیابید. پیشنهاد می شود بخش هایی از عملیات شناسایی شود که می توانند به فریلنسرها و ارائه دهندگان شخص ثالث برون سپاری شوند. این کار به شما امکان می دهد بدون ارائه حقوق و مزایای دائمی کار را انجام دهید. همچنین پیشنهاد می شود که کسب و کارها کارکنان پاره وقت  خود را در دوره های طولانی کاهش دهند.

بیشتر بخوانید : ذخیره سازی ابری چیست

با تغییر اقتصاد، استراتژی های کسب و کار شما نیز تغییر خواهد کرد. همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود محصول خود باشید و روی راه حل های هوشمندانه سرمایه گذاری کنید.

بیشتر بخوانید : سامانه مودیان مالیاتی چیست

جریان نقدینگی و عملیات تجاری

6. بازسازی پرداخت ها و مجموعه ها

بسته به اینکه با چه کسی کار می کنید، ممکن است بتوانید برخی از پرداخت ها را به فروشندگان خود تا زمانی که تجارت شما از نظر مالی سالم باشد به تعویق بیندازید. تمام تلاش خود را برای حفظ یک رابطه سالم و اجتناب از هزینه های دیرکرد انجام دهید.

بیشتر بخوانید : بهترین نرم افزارهای حسابداری جهان در سال 2023

پرداخت های خود را به فروشندگان خود بازسازی کنید تا درآمد متعادل تری برای کسب و کار خود ایجاد کنید. با این کار می توانید فروشندگان خود را به وام دهندگان تبدیل کنید. اگر نمی توانید تاریخ های پرداخت را تغییر ساختار دهید، هزینه های پرداخت را تغییر ساختار دهید. شما می توانید این کار را با ملاقات با فروشندگان جدیدی انجام دهید که به طور بالقوه می توانند موجودی و لوازم را با هزینه بهتر ارائه دهند. حتی اگر به دنبال جایگزینی فروشندگان فعلی خود نیستید، می توانید از اطلاعات رقبا به عنوان اهرمی برای دریافت قیمت بهتر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : دفتردار یا حسابدار

انتخاب بهترین فرآیند وصول طلب نیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. مهم است که در مورد مجموعه های خود سریعاً مطلع شوید و در صورت لزوم اقدامات پیگیری جدی در مورد حساب های دریافتی سررسید گذشته انجام دهید. یک فرآیند جمع آوری مستمر برای یادآوری حساب های دریافتی زمان و میزان بدهی آنها به شما تنظیم کنید.

7. نظارت کنید که پولتان کجا می رود

قرض گرفتن همیشه چیز بدی نیست. گاهی اوقات قرض گرفتن پول می تواند یک راه حل موقت باشد تا زمانی که کسب و کار شما به اندازه کافی سالم باشد. با این حال، هر زمان که طلبی را می‌گیرید، باید میزان جریان نقدی خود را به دقت کنترل و ارزیابی کنید.

جریان نقدینگی – وام‌گیری استراتژیک

وام‌گیری استراتژیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد، به شرطی که یک برنامه بازپرداخت داشته باشید. شما باید سایر هزینه های خود را زیر نظر داشته باشید و در صورت نیاز تغییراتی ایجاد کنید. ممکن است مجبور شوید از یک طرز فکر سرمایه گذاری بلندمدت، مانند خرید تجهیزات، به یک ذهنیت بقای کوتاه مدت، مانند اجاره تجهیزات تغییر دهید.

بیشتر بخوانید : شاخه های حسابداری

در کنار بررسی بدهی ها و مخارج خود، باید بر پس انداز خود نظارت داشته باشید. اگرچه متعادل کردن سرمایه رشد و سرمایه در گردش هنگام کار با حاشیه سود ناچیز می‌تواند دشوار باشد. اگر حساب پس انداز کسب و کار ندارید، ممکن است زمان آن رسیده که ساختار سود خود را دوباره ارزیابی کنید.

ذخیره پول نقد

ذخیره پول نقد اضافی را نه فقط برای روزهای سخت، بلکه برای زمانی که فرصت رشد پیش می‌آید یا به انعطاف‌پذیری مالی نیاز است، نگه دارید. رشد یک کسب و کار به شدت جریان نقدی را تحت فشار قرار می دهد، زیرا معمولا قبل از شروع درآمد بیشتر باید سرمایه گذاری کنید و هزینه تراشی کنید. به هر حال، رشد کنید، گسترش دهید، کسب و کار کوچک خود را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنید. اما همچنان مقداری پول برای افت غیرمنتظره بازار در حالی که شما در حال گسترش هستید پس انداز کنید.

بیشتر بخوانید : مشاغل کوچک و 10 نکته برای مدیریت امور مالی

جریان نقدینگی و تکنولوژی

8. تکنولوژی – جریان نقدینگی

به‌ عنوان صاحب کسب‌ و کار، باید از پیشرفت‌های فناوری و راه‌ حل‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند برنامه‌های جدید و به‌ روزرسانی‌ های نرم‌ افزار، بهره ببرید. اینها می توانند فرآیندهای کسب و کار شما را ساده کرده و کارایی را افزایش دهند. اگرچه فناوری می تواند به هر بخش از کسب و کار شما کمک کند، به طور خاص استفاده از آن را برای ایجاد بودجه و جریان نقدی پروژه توصیه می شود.

بیشتر بخوانید : حسابداری مدرن چیست

فناوری مناسب و استراتژی های تجاری مناسب می تواند تفاوت بزرگی برای شرکت شما ایجاد کند. آنها به شما این امکان را می دهند که زمان کمتری را صرف نگرانی در مورد جریان نقدی و زمان بیشتری برای اداره تجارت خود کنید. اگر در نظارت بر جریان نقدینگی ورودی و خروجی خود مطمئن نیستید، همیشه می توانید یک حسابدار استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. صرف نظر از اینکه چه کسی نقدینگی شما را مدیریت می کند، باید انجام شود.هدف راه‌اندازی یک کسب ‌و کار این است که مطمئن شوید درآمد شما از هزینه‌های شما بیشتر است و سود ایجاد کنید. مدیریت جریان نقدی برای راه اندازی یک تجارت سودآور در درازمدت بسیار مهم است.

9. وام – جریان نقدی

گاهی اوقات، تنها چیزی که یک شرکت نیاز دارد تزریق سریع پول نقد است. ببینید چه وام تجاری و گزینه های تامین مالی وجود دارد. به یاد داشته باشید، فقط در صورتی باید بدهی بپذیرید که برای شرکت شما سودمند باشد.

فهرست مطالب

پست های مرتبط